Συχνές ερωτήσεις

foto1
Κάνε μια νέα αρχή με απολυτήριο Γυμνασίου
ΣΔΕ Φλώρινας - Σχολείο για ενήλικες
"Η γνώση είναι δύναμη" Φραγκίσκος Βάκων
foto1
"Ο πραγματικός σκοπός της εκπαίδευσης είναι να μετατρέψει τους καθρέπτες σε παράθυρα" Sydney J. Harris
foto1
"Η λίγη γνώση που ενεργεί αξίζει απείρως περισσότερο από την πολλή γνώση που αδρανεί" Χαλίλ Γκιμπράν
τηλ:23850-44858
Κων/νου Καραμανλή 56

Τι είναι το σχολείο ΣΔΕ;

Το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας είναι ένα καινοτόμο Σχολείο Εκπαίδευσης Ενηλίκων, το οποίο δίνει μια  δεύτερη ευκαιρία σε πολίτες να πάρουν απολυτήριο Γυμνασίου, που για διάφορους κοινωνικούς, οικογενειακούς, οικονομικούς και άλλους λόγους, δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν το σχολείο.

Ποιοι έχουν δικαίωμα εγγραφής στα ΣΔΕ;

Πολίτες 18 ετών και άνω, οι οποίοι δεν έχουν ολοκληρώσει την υποχρεωτική τους εκπαίδευση και συγκεκριμένα την κατώτερη βαθμίδα της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δηλαδή το Γυμνάσιο. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν απολυτήριο δημοτικού ή ισοδύναμο τίτλο αναγνωρισμένο από το ελληνικό κράτος.

Πότε και πού γίνονται αιτήσεις εγγραφής;

Οι αιτήσεις εγγραφής γίνονται σε όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς για το επόμενο σχολικό έτος, στο ΣΔΕ της περιοχής σου και στα κατά τόπους ΚΕΠ.

Ποιά είναι τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στο Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας;

Τα δικαιολογητικά που χρειάζεστε για να εγγραφείτε είναι:

1. Αίτηση, η οποία συμπληρώνεται στο σχολείο
  2. Φωτοτυπία της ταυτότητάς σας
  3. Απολυτήριο Δημοτικού
  4. Πιστοποιητικό  γέννησης

Ποιό είναι το κόστος συμμετοχής;

Προσφέρεται δωρεάν στους πολίτες

Ποια είναι η διάρκεια των σπουδών;

Η συνολική διάρκεια του προγράμματος των μαθημάτων είναι 18 μήνες, συγκεκριμένα δύο εκπαιδευτικά έτη.

Πόσες ώρες την εβδομάδα είναι τα μαθήματα, είναι πρωινά;

Το εβδομαδιαίο πρόγραμμα είναι 25ωρo (5 ώρες την ημέρα) από Δευτέρα ως και Παρασκευή και τα μαθήματα γίνονται απογευματινές ώρες (16.30 - 20.30).

Τι μαθήματα διδάσκονται;

? Ελληνική Γλώσσα (3 ώρες την εβδομάδα)
? Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα)
? Αγγλική Γλώσσα (3 ώρες την εβδομάδα)
? Πληροφορική (3 ώρες την εβδομάδα)
? Κοινωνική Εκπαίδευση (3 ώρες την εβδομάδα)
? Περιβαλλοντική Εκπαίδευση (2 ώρες την εβδομάδα)
? Φυσικές Επιστήμες (2 ώρες την εβδομάδα)
? Πολιτισμική ? Αισθητική αγωγή (1 ώρα την εβδομάδα)
? Διαθεματικά Σχέδια δράσης (projects) (3 ώρες την εβδομάδα)
? Διαθεματικά εργαστήρια (2 ώρες την εβδομάδα)

Υπάρχουν τέστ και διαγωνίσματα;

'Οχι!! Στο σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας γίνεται ποιοτική αξιολόγηση των μαθητών κατά την διάρκεια παρακολούθησης των μαθημάτων, ενώ υπάρχουν ήπιες μορφές αξιολόγησης, όπως φύλλα εργασίας.

Υπάρχουν εξετάσεις;

'Οχι, δεν υπάρχουν εξετάσεις.

Το απολυτήριο είναι ισότιμο με του Γενικού Γυμνασίου;

Ναι!! Ο τίτλος σπουδών είναι ισότιμος με αυτόν του Γυμνασίου βάσει του νόμου 2525 του 1997.

Οι απόφοιτοι του Σχολείου Δεύτερης Ευκαιρίας μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους;

Μετά το Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε οποιοδήποτε λύκειο (Γ.Ε.Λ., ΕΠΑΛ ή στις λυκειακές τάξεις του εσπερινού) και όχι μόνο.