You are currently viewing Επίσκεψη στην Εύξεινο Λέσχη Φλώρινας

Επίσκεψη στην Εύξεινο Λέσχη Φλώρινας

Τη Δευτέρα 7 Ιουνίου 2021, στο πλαίσιο της βιωματικής γνωριμίας με πτυχές της τοπικής ιστορίας οι εκπαιδευόμενοι του Σχολείου μας στη Φλώρινα επισκέφτηκαν την Εύξεινο Λέσχη της πόλης μας. Εκεί ενημερώθηκαν από τον Πρόεδρο, κύριο Αναστάσιο Αντωνιάδη για την ίδρυση της Λέσχης και για την πολύμορφη προσφορά της στα πολιτιστικά δρώμενα της περιοχής. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στην έκθεση που φιλοξενείται στον χώρο και έχει ως θέμα την υπερχιλιετή παρουσία του ποντιακού Ελληνισμού στην νοτιανατολική Μεσόγειο. Μέσα από τον διάλογο με τον κ. Αντωνιάδη αναδείχθηκαν πτυχές της δράσης, της εξόντωσης και της μετεγκατάστασης μέρους του ποντιακού Ελληνισμού στην Ελλάδα το 1922.

Η επίσκεψη στην Εύξεινο Λέσχη υπήρξε συμβατή με τη στοχοθεσία του σχολείου μας και για τον λόγο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους για τη ξενάγηση και την ενημέρωση.