You are currently viewing Επίσκεψη στο Λέχοβο

Επίσκεψη στο Λέχοβο

Την Τετάρτη 2 Ιουνίου οι εκπαιδευόμενοι του σχολείου μας στο Αμύνταιο πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο χωριό Λέχοβο, όπου και ξεναγήθηκαν στο λαογραφικό μουσείο και τη βιβλιοθήκη το χωριού.  Η επίσκεψη αυτή έγινε στο πλαίσιο του πρότζεκτ ‘Παραδοσιακά εργαλεία και σκεύη καθημερινής χρήσης από την περιοχή του Αμυνταίου Φλώρινας (φωτογραφική καταγραφή)’’ που υλοποιείται στο σχολείο μας.

Στο μουσείο οι εκπαιδευόμενοι ενημερώθηκαν για την ιστορία του χωριού και τα εκθέματα που περιλάμβαναν εκκλησιαστικό υλικό, ιστορικά αντικείμενα και έγγραφα, εργαλεία και λίθινα αντικείμενα, υφαντά, στολές και πλούσια οικοσκευή. Στην συνέχεια ακολούθησε επίσκεψη στην βιβλιοθήκη και ενημέρωση για την πολιτιστική δράση των συλλόγων του χωριού.

Ευχαριστούμε θερμά τον κύριο Παναγιώτη Κόλκα για την φιλοξενία και την ξενάγηση.