You are currently viewing Επίσκεψη στο Εσπερινό ΕΠΑΛ

Επίσκεψη στο Εσπερινό ΕΠΑΛ

Στις 18 Μαΐου 2022, ο  Β’ Κύκλος του σχολείου μας επισκέφθηκε το Εσπερινό ΕΠΑΛ και ξεναγήθηκε στους χώρους του σχολείου με τη συνοδεία του Συμβούλου σταδιοδρομίας κ. Ματθαίου Καργάκη και της  Υποδιευθύντριας κ. Γαρδάνη Αθηνάς. Πρώτα οι  εκπαιδευτικοί του ΕΠΑΛ μας μίλησαν γενικά για τη λειτουργία του σχολείου και μας έδωσαν χρήσιμες πληροφορίες. Έπειτα κ. Νίκος Νικολάου μας παρουσίασε τα εργαστήρια των Μηχανολόγων και μας μίλησε για τα μηχανολογικά τμήματα που λειτουργούν, τις μηχανές και τον τρόπο διεξαγωγής των μαθημάτων. Στη συνέχεια ο κ. Γιώργος Χατζής μας παρουσίασε το εργαστήριο Πληροφορικής, ενώ ο κ. Γιώργος Τζέτζης μας ξενάγησε το εργαστήριο των Ηλεκτρολόγων και μας παρουσίασε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες εργασίες μαθητών. Τέλος ξεναγηθήκαμε στην αίθουσα σχεδίου. Οι εκπαιδευτικοί συζήτησαν με τους εκπαιδευόμενους του ΣΔΕ, οι οποίοι έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τα τμήματα και τις ειδικότητες του ΕΠΑΛ. Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς για την τόσο κατατοπιστική παρουσίαση, που ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη για τη συνέχεια των σπουδών των εκπαιδευομένων του ΣΔΕ.